{{ctrl.notification}}

آیا میتوان با درختکاری ، افزایش co2 را مهار کرد؟

آیا میتوان با درختکاری ، افزایش co2 را مهار کرد؟

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش بلیط هواپیما و اتوبوس میباشد. برای خرید هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی / خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید و فهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.

در این نوشتار به این میپردازیم که چگونه در طی چند سال اخیر در دنیا ، مقوله گازهای گلخانه ای ، و افزایش گرمای کره زمین ، دوست داران محیط زیست را نگران کرده است و راهکارهایی مانند درختکاری و کاشت درخت تا چه اندازه توانسته نقش یک دارو را برای این بیماری عصر مدرن ایفا سازد.این مقاله با نام های فروش بلیط هواپیما درختکاری  و خرید بلیط هواپیما برای درختکاری برای موتورهای جست و جو تگ گذاری شده است.

آیا میتوان با درختکاری ، افزایش co2  را مهار کرد

درخت از قدیمی ترین دوستان انسان بر روی کره زمین است. ما درختان را دوست داریم و از وجود آن ها لذت می بریم. درختان محیط زندگی ما را زیبا می کنند و به ما نشاط و شادابی می بخشند. ما از چوب، برگ و میوه های درختان استفاده می کنیم و به کمک آن ها هوای تازه استنشاق می کنیم. به همین خاطر و به دلایل بسیار دیگر، توصیه به درختکاری همواره توصیه ای مثبت و ارزنده است. ولی در واقع، پرداختن به درختکاری بیش از آن چه که اغلب ما تصور می کنیم حیاتی است.

امروزه تحقیقات نشان داده درختکاری می تواند مانعی مهم در برابر پدیده گرم شدن زمین باشد. پدیده ای که به دلیل فعالیت های صنعتی انسان ایجاد شده و پیامدهای آن زندگی بشر را تهدید می کند. طبق نظریه گرمایش جهان، دمای کلی زمین از صد سال پیش تا کنون 4 درجه افزایش یافته است. دلیل اصلی این اتفاق مصرف سوخت های فسیلی و افزایش گازهای گلخانه ای عنوان شده و حالا درخت، به عنوان سلاحی موثر در برابر این پدیده معرفی می شود.

شایان ذکر است که این مقاله با نام های آژانس خرید بلیط و درختکاری و خرید بلیط هواپیما برای درختکاری و فروش بلیط هواپیما درختکاری برای موتورهای جست و جو تگ گذاری شده است.

نقش درختکاری در مقابله با گرم شدن زمین

نقش درختکاری در مقابله با گرم شدن زمین

درختکاری عامل مهمی در بهبود وضعیت آب و هوا و مقابله با گرمایش جهان است. اما چگونه درختان در این زمینه موثر هستند؟ درختکاری چه تاثیری بر میزان گازهای گلخانه ای دارد؟
طبق نظریه گرم شدن زمین، استفاده بی رویه انسان از سوخت های فسیلی چون زغال سنگ، نفت، بنزین و... سبب افزایش میزان گازهای گلخانه ای در جو زمین شده است. افزایش این گازها خود موجب شده گرمای خورشید بیشتر در جو زمین باقی بماند و به داخل فضا منعکس نشود. به همین دلیل دمای کلی زمین افزایش یافته و پدیده گرم شدن زمین اتفاق افتاده است. اما راه حل اساسی برای مقابله با این پدیده چیست؟

قطعا تجدیدنظر در میزان مصرف سوخت های فسیلی لازم است. اما هرگز نمی توان استفاده از این منابع را به طور کامل متوقف کرد. به همین دلیل باید راه حل مناسبی برای کاهش میزان گازهای گلخانه ای در نظر گرفت. در حال حاضر توسعه درختکاری به عنوان راهکاری اساسی در این زمینه مطرح است. دلیل این مسئله به نقش درختان در جذب Co2 برمی گردد.
 Co2 از مهمترین گازهای گلخانه ای است که همه با آن آشنایی دارند. همان طور که ما برای نفس کشیدن به اکسیژن نیاز داریم، وجود Co2 برای درختان لازم است. درختان با کمک آب و نور خورشید و از طریق فرایند فتوسنتز، Co2 موجود در هوا را جذب می کنند. سپس و طی چرخه کربن، کربن موجود در Co2 را ذخیره و اکسیژن را در هوا آزاد می کنند. به این ترتیب و با وجود درختان، Co2 موجود در هوا تبدیل به اکسیژن شده و مقدار آن در جو کاهش می یابد.

یاد آور میشویم که این مقاله با نام های آژانس خرید بلیط و درختکاری و فروش بلیط هواپیما درختکاری و خرید بلیط هواپیما برای درختکاری برای موتورهای جست و جو تگ گذاری شده است.

تلاش های جهانی مبارزه با افزایش گازهای گلخانه ای در قالب درختکاری

تلاش های جهانی مبارزه با افزایش گازهای گلخانه ای در قالب درختکاری

در حال حاضر بیشتر کشورهای جهان طرفدار برنامه های کاشت درخت و افزایش درختکاری هستند. در واقع به دلیل این که کنترل انتشار Co2 امری غیرممکن است، درختکاری به عنوان راه حلی اساسی در نظر گرفته شده است.
در سال 2015 و طبق معاهده پاریس کشورها خود را ملزم به حفاظت از جنگل ها و افزایش فعالیت های درختکاری کردند. به طوری که برخی از کشورها برنامه ریزی برای کاشت هزاران درخت را آغاز کردند.
 در کنار درختکاری، سیاست مبارزه با جنگل زدایی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مطابق با پژوهش ها، انتشار 23 درصد از گازهای گلخانه ای به دلیل جنگل زدایی اتفاق می افتد. دلیل این مسئله به آزاد شدن کربن ناشی از سوختن و از بین رفتن درختان برمی گردد. درختان با عمل فتوسنتز Co2 موجود در هوا را جذب کرده و کربن آن را ذخیره می کنند. با سوختن و از بین رفتن درخت، این کربن به جو زمین باز می گردد. به این ترتیب افزایش درختکاری و محافظت از جنگل ها عواملی اساسی در مبارزه با گازهای گلخانه ای به شمار می آیند.

درختکاری، موانع و چالش ها

درختکاری، موانع و چالش ها

پژوهش ها نشان داده یک برنامه سراسری درختکاری در جهان، می تواند در جذب دو سوم از گازهای گلخانه ای موجود در هوا موثر باشد. همچنین تحقیقات بسیاری اثرات مثبت وجود درخت بر روی کیفیت زندگی انسان را به اثبات رسانده اند. با این حال توسعه درختکاری با سرعتی کمتر از آن چه که باید باشد اتفاق می افتد.

یکی از دلایل این مسئله هزینه های لازم برای کاشت درختان است. علاوه بر هزینه و نیروهای اولیه لازم برای درختکاری، شرایط مناسب برای مراقبت از نهال درختان نیز موضوع مهمی است. با این حال درختکاری به اندازه ای اهمیت دارد که باید با استفاده از راهکارهای مختلف آن را تقویت کرد. برای مثال استفاده از کمک های داوطلبانه و آگاهی بخشیدن به گروه ها و افراد راه حل مناسبی است. همچنین با استفاده از ظرفیت های موجود در آموزه های مذهبی و فرهنگی جوامع می توان توجه مردم را به سمت حمایت از درختکاری سوق داد.

درختکاری، تنها راه مبارزه با گازهای گلخانه ای

واقعیت این است که بهترین راه برای جلوگیری از افزایش دمای زمین استفاده کمتر از سوخت های فسیلی و در پیش گرفتن سیاست های مقتصدانه است. این کار به دلایل مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی عملا غیرممکن است. به همین دلیل درختکاری به عنوان تنها راه مبارزه با افزایش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین مطرح است.

باید این نکته را در نظر داشت که نقش درختان در این رابطه بسیار ویژه است. توسعه هر نوع پوشش گیاهی نمی تواند در این زمینه به ما کمک کند. چون درختان در مقایسه با گیاهان یک یا چندساله که از عمر کوتاهی برخوردارند، بسیار بیشتر در جذب Co2 کمک می کنند. گیاهان با ساقه های غیرچوبی، چون عمر کوتاهی دارند به سرعت ذخایر کربن خود را به محیط باز می گردانند. ولی درختان با طول عمر ده ها و یا صدها سال، مدت زمان زیادی کربن را در ریشه و تنه های خود ذخیره می کنند.درختکاری از منظر دیگر نیز کمک مهمی به مبارزه با گازهای گلخانه ای می کند. وجود درختان در مناطق مسکونی موجب تعادل دمای محیط می شود. به این ترتیب استفاده از دستگاه های سرمایشی و گرمایشی کمتر صورت می گیرد. استفاده کمتر از دستگاه های تهویه مطبوع خود نقش مهمی در کاهش انتشار Co2 ایفا می کند.

منابع

Landscape Trees and Climate Change

How do trees and forests relate to climate change?

Tree-planting in England falls 71% short of government target

Tree-planting and saving the planet

date_range دوشنبه 24 تیر 1398 remove_red_eye 1048 بازدید favorite_border 0 chat 2
ثبت نظر
chat 2
رایان :

جالب بود

پیمان سپهری :

عاالی بود.