{{ctrl.notification}}

انواع روش های سنتی آبیاری درختان

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش اینترنتی بلیط هواپیما و اتوبوس می باشد. برای خرید بلیط هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی/خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید وفهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.  

 

کشور ما از دیرباز جز مناطق خشک زمین به حساب می آمد همین موضوع سبب شده تا از همان ابتدا بحث و تفکر بر سر روش صحیح و کارآمد آبیاری باغات و مزارع در جهت رفع دغدغه ی کشاورزان به یک امر اجتناب ناپذیر تبدیل گردد. گرچه روش های نوین (صنعتی) بسیاری ابدا شدند ، اما هنوز روش های سنتی نیز مطرح هستند. این مقاله با عناوین "بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری" و "خرید بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری" برای موتورهای جستجو علامت گذاری شده است.

انواع روش های سنتی آبیاری درختان

 1. روش کوزه ای: در این روش کوزه ای پر از آب را درون خاک و در نزدیکی درختان دفن می کنند.  کوزه به دلیل داشتن خاصیت تخلخل خاک اطراف خود راهمواره مرطوب نگه می دارد. با الهام گرفتن از این روش در آبیاری نوین در اطراف درختان مواد ژله مانندی قرار می دهند که به تدریج آب خود را از دست داده و کار مشابه آن کوزه ها را انجام می دهند.
 2. روش کانالی(نواری): در این روش کانال های دراز و باریکی در سرتاسر باغ یا مزرعه ایجاد می کنند که آب باران و منبع را در مسیر های مشخص هدایت می کنند واز هدر رفتن آب جلوگیری می کنند ، بیشتر در باغ مرکبات و شیبدار مورد استفاده قرار می گیرد. نکته حائز اهمیت در این روش آن است که به هیچ وجه مناسب مناطق شنی و زمین هایی که نفوذ آب به خاک آنها بالاست مناسب نمی باشد چرا که آب به سرعت در این زمین ها نفوذ می کند.
 3. آبیاری کرتی: در این روش کانال هایی از مسیر اصلی آب مجاور زمین به داخل زمین کشیده می شوند که با پر شدن هر کرت ورودی آب قطع شده تا آب از آن سرازیر نشود و دیواره کرت ها را خراب نکند. علاوه بر آبیاری باغات میوه و سبزی این روش برای کاهش نمک زمین های شور نیز به کار می رود و همچون روش نواری مناسب زمین های شنی و ماسه ای نمی باشد.
 4. آبیاری پشته ای یا ردیفی:این روش شباهت بسیاری با دو روش قبلی آبیاری سنتی درختان دارد با این تفاوت که در این روش کانال ها دارای عمق و پهنای کمتری هستن و مهم ترین مزیت آن این است که تنها خاک اطراف کانال را مرطوب نگه می دارد و با جلوگیری از رسیدن آب به بخش های دور از دسترس ریشه ها از هدر رفتن آب جلوگیری می کند. قاعدتا این روش نیز به خاکی نیاز دارد که نفوذپذیری بسیار بالایی نسبت به آب نداشته باشد.

نقدهایی که به آبیاری به روش سنتی وارد آمده

اما بر روش های سنتی نقدهایی نیز وارد است که ما با نگاهی کلی به سه مرحله ی مشترک در بین روش های مذکور نقد وارد بر هر یک را بیان می کنیم.

 • 1.در انتقال آب از منبع اصلی مقداری در منافذی که بعضا توسط جانوران یا ضربات فیزیکی ایجاد شده اند نفوذ می کند و یا توسط گیاهان هرز جذب می شود و از این طریق هدر می رود.
 • 2. زمان تقسیم آب بین کانال ها و یا شیار ها نیز ممکن است آب بیش از حد در خاک نفوذ کند یا باعت تخریب بخشی از دیواره خاکی کانال شود به دلیل اینکه این دیواره ها به نسبت لوله های آبیاری نوین آسیب پذیرترند احتمال نشت آب و هدر رفتن آن بیشتر می باشد.
 • 3.جریان آب در طول کانال یکنواخت نبوده و در نقاط ابتدایی کانال آب بیشتر و پر فشارتر می باشد که همین امر می تواند باعث نفوذ بیش از اندازه آب به بخش های زیرین(هدر رفت آب) گردد یا با فشار خود ممکن است باعث شستن کود موجود در خاک شود و خاک را فقیر کند ، در انتهای کانال به دلیل نبود نیرویی در اواسط مسیر برای حفظ سرعت آب انتهای مسیر با کمبود آب مواجه می شود.

شایان ذکر است که این مقاله با نام های "بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری" و "خرید بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری" برای موتورهای جست و جو تگ گذاری شده است.

مشکلات آبیاری به روش سنتی

حال که نگاهی منتقدانه به سه مرحله مشترک روش های آبیاری سنتی درختان انداختیم جا دارد به چند مشکلی که در اثر روش های سنتی پدید می آید به صورت تیتروار اشاره خواهیم کرد.

 1. جریان آب بر سطح آب و تماس مستقیم با آن موجب شسته شدن خاک و کاهش املاح و کود آن می شود و اصطلاحا خاک را فقیر می کند.
 2. -جمع شدن آب و ایجاد آب های راکد می تواند باعث زه دار شدن خاک شود که بدین صورت موجب خفگی ریشه درختان می گردد.
 3. -مصرف آب در اینگونه روش ها بسیار بیشتر از(حدود سه برابر) روش های نوین بوده و هدر رفت آب نیز بالاست.
 4. -به دلیل وابستگی زیاد روش های سنتی به نیروی کار انسانی ، هزینه ی کارگر در این روش ها به نسبت بیشتر می باشد.

کلام پایانی: درباره ی روش های آبیاری سنتی درختان و نقد های وارده به این روش ها و همچنین مشکلات ناشی از استفاده ی این روش ها مطالبی ارائه شد ولی آنچه قابل مشاهده است این است که هنوز روش های نوین نتوانستند بطور کامل روش های قدیمی را کنار بزنند و این امر تا حدود زیادی ناشی از کارآمدی قابل توجه این روش ها می باشد که سالیان طولانی است با اقلیم کشور مطابقت دارند.

date_range شنبه 05 مرداد 1398 remove_red_eye 639 بازدید favorite_border 0 chat 1
ثبت نظر
chat 1
بابک :

من عکسای اون آبیاری ژله ای رو توی اینترنت دیده بودم ، الان فهمیدم جریانش از چه قراره. پس همون کوزه خودمونه که پر آب میکنیم میزاریم تو خاک ، حالا تبدیل به ژله شده...