{{ctrl.notification}}

جنگل های کشورهای صادر کننده چوب ، در حال افزایش است یا کاهش

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش بلیط هواپیما و اتوبوس میباشد. برای خرید هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی / خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید و فهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.

جنگل ها نقشی حیاتی در زندگی ما دارند. با تغییرات آب و هوایی مقابله می کنند، زیستگاه گونه های مختلف جانوری هستند و خاک، آب و هوا را از آلودگی حفظ می کنند. همچنین منبع بسیاری از تولیدات چوبی موردنیاز ما هستند و نقشی اساسی در اقتصاد کشورها ایفا می کنند. در واقع بسیاری از کشورهای صادر کننده چوب از جنگل ها به عنوان ذخایری ارزشمند در جهت تقویت اقتصاد خود بهره می برند.
شاید برای بسیاری از افراد این سوال مطرح باشد که برداشت درختان جنگل و استفاده از چوب آن تا چه اندازه مجاز است؟ صادرات چوب چه تاثیری بر تعداد درختان یک کشور دارد و اساسا آیا راهی برای استفاده از چوب درختان و همزمان با آن حفظ جنگل ها وجود دارد؟

در پاسخ باید گفت به اعتقاد کارشناسان جنگل یک منبع تجدیدپذیر است و در صورت مدیریت صحیح و اصولی می توان از آن به شیوه ای پایدار بهره برداری کرد. 

آیا صادرات چوب به جنگل های کشورهای صادر کننده چوب آسیب رسانده است؟

آیا صادرات چوب به جنگل های کشورهای صادر کننده چوب آسیب رسانده است؟

در حال حاضر عموم اقشار جامعه تا حدودی از خطرات نابودی جنگل ها مطلع هستند. همه می دانند جنگل زدایی غیر اصولی و برداشت بیش از حد درختان می تواند تا چه اندازه مخاطره آمیز باشد. کشورهای مهم صادر کننده چوب بر این مسئله واقف هستند که اگر با نظارت و مدیریت صحیح، منابع طبیعی خود را کنترل نکنند دیر یا زود دچار خسران می شوند.
به همین دلیل شاهد این هستیم که در اغلب کشورهای صادر کننده چوب به دلیل سیاست جنگلداری پایدار، روز به روز بر حجم جنگل ها و تعداد درختان افزوده می شود. به عنوان مثال آمریکای شمالی به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده چوب با مدیریت دقیق جنگل ها، طی سالیان متمادی میزان صادرات خود را افزایش داده است. در حال حاضر تولید درخت در آمریکای شمالی بیش از تولید برنج صورت می گیرد و البته این بخشی از برنامه ریزی اقتصادی این کشور است.

سفرنتورک با برگزاری کمپین بلیط هواپیما و درخت در تلاش است تا در قدم اول سرعت جنگل زدایی در ایران را کاهش دهد و در قدم بعدی با افزایش تعداد درختان ، نقشی در افزایش منابع طبیعی و همچنین پاکیزگی و سبزتر شدن آب و هوای کشورمان ایفا کند. با حمایت از کمپین های محیط زیستی سفرنتورک که در شبکه های اجتماعی با نام "خرید بلیط هواپیما و درخت" و "فروش بلیط هواپیما و درخت" شناخته می شوند ، به شکل رایگان  به پروژه کاشت درخت در ایران بپیوندیم.

 

جنگل های کشورهای صادر کننده چوب، در حال افزایش است یا کاهش؟

با نگاهی به نقشه کشورهای صادر کننده چوب در می یابیم جنگل و پوشش گیاهی قسمت های وسیعی از این کشورها را فرا گرفته است. ولی این بدان معنا نیست که این کشورها می توانند به شکل کنترل نشده ای به برداشت چوب و بریدن درختان بپردازند.

با این حال اگر به آمارهای جهانی منتشر شده در این زمینه نگاهی بیاندازیم متوجه می شویم بزرگترین کشورهای صادر کننده چوب در جهان، به هیچ وجه با چالش کاهش درختان و جنگل ها مواجه نیستند. در حقیقت عکس این ماجرا به وقوع پیوسته و صادرات چوب و به دنبال آن اتخاذ سیاست های مربوط به جنگلداری پایدار، به افزایش حجم جنگل در این کشورها منجر شده است. کشورهای سوئد و فنلاند مثال های خوبی در این زمینه به شمار می آیند.

این دو کشور صادر کننده چوب، در طول 100 سال گذشته و با وجود افزایشی که در برداشت و صادرات چوب داشته اند، با رشد فوق العاده ای در حجم جنگل های خود مواجه بوده اند. درباره کشور سوئد باید گفت که در این مدت حجم جنگل های این کشور دو برابر شده است. در حالی که سوئد در میان صادرکنندگان چوب جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است. همچنین کشورهای دیگر صادر کننده چوب چون کانادا، آمریکای شمالی، فنلاند و آلمان با در پیش گرفتن شیوه های صحیح مدیریت جنگل ها، احتمال بروز هر گونه چالش در این زمینه را از خود دور کرده اند.

بزرگترین کشورهای صادر کننده چوب چگونه با نابودی جنگل ها مبارزه کردند؟

 

بزرگترین کشورهای صادر کننده چوب چگونه با نابودی جنگل ها مبارزه کردند؟

اساس سیاست جنگلداری پایدار بر این نکته استوار است که میزان برداشت و کاشت درختان، با تعادل مناسبی همراه باشد. در حال حاضر و با توجه به فواید فراوان جنگل ها و نیز احتمال بروز خطرات طبیعی چون آتش سوزی های وسیع، کشورهای صادر کننده چوب، کاشت درختان را در اولویت قرار داده اند. در واقع این کشورها سعی دارند درختان بیشتری بکارند و به میزان کمتری برداشت کنند. در این زمینه فنلاند به عنوان چهارمین کشور صادر کننده چوب نمونه مناسبی به شمار می رود. سه چهارم از مناطق این کشور تحت پوشش جنگل قرار دارد. با این وجود دولت فنلاند هر سال 80 میلیون متر مکعب بر وسعت مناطق جنگلی خود اضافه می کند و در عوض تنها 60 میلیون متر مکعب از جنگل های خود را برداشت می کند.

یادآور میشویم که سفرنتور با برگزاری کمپین سبز بلیط هواپیما و درخت در تلاش است تا با افزایش پوشش جنگلی مناطق ایران ، در کاهش روند تخریب جنگل ها نقشی داشته باشد ، و در مراحل بعدی به روند رشد درختان و جنگل ها به شکلی کمک کند تا نسبت کاشت درختان به تخریب آنها بیشتر شود. این مهم ، اتفاق نمی افتد مگر با حمایت دوستداران میحط زیست و اطلاع رسانی کمپین های خرید بلیط هواپیما و درخت و فروش بلیط هواپیما و درخت .

کشور کانادا که مقام اول را در میان صادرکنندگان چوب به خود اختصاص داده، از کمترین نرخ های جنگل زدایی در جهان برخوردار است. بخش جنگلداری این کشور با نظارت دقیق و مداوم بر جنگل ها، گزارش های مربوط به جنگل زدایی را منتشر می کند. بر اساس سیاست های جنگلداری پایدار در این کشور همه  مناطقی که در آن ها برداشت درخت صورت می گیرد، باید دوباره به جنگل تبدیل شوند.
امروزه همه با این نظر موافق هستند که با به کار بردن شیوه هایی از این دست و حمایت از درختکاری، امکان استفاده مداوم و همیشگی از جنگل ها وجود دارد.

منابع استفاده شده در این مقاله

US forests reach new heights with wood exports

Forests: A renewable resource in need of better management

 

date_range یکشنبه 30 تیر 1398 remove_red_eye 307 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0