{{ctrl.notification}}

درآمدی بر انواع جنگل های دنیا

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش بلیط هواپیما و اتوبوس میباشد. برای خرید هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی / خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید و فهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.

انواع جنگل های دنیا همواره  یکی از باارزش ترین منابع طبیعی کره خاکی محسوب می شود و منبع  زنجیره های غذایی گیاهی و جانوری می باشد. از این رو نقش پررنگی در اقتصاد و زنجیره تولید هر منطقه ایفا می کند. امروزه نهادهای حافظ محیط زیست تلاش بی وقفه ای برای بکر ماندن جنگل ها و حفظ آنها از آسیب های صنعتی و انسانی انجام می دهند.  در ادامه به  معرفی پیدایش و طبقه بندی انواع جنگل های دنیا می پردازیم و به شکل کوتاه کمپین خرید بلیط و کاشت درخت را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

پیدایش انواع جنگل های دنیا

قدیمی ترین جنگل های دنیا در حدود 60 ال 140 میلیون سال قدمت دارند. بر مبنای نوع درخات موجود در جنگل، می توان انواع جنگل های دنیا را  را به دو نوع پهن برگ و سوزنی برگ طبقه بندی کرد. قدیمی ترین انواع جنگل های دنیا ، جنگلهای سوزنی برگ می باشند این نوع جنگل ها از جنگل های پهن برگ قدیمی تر هستند و اولین پیدایش آنها در 140 میلیون سال پیش یعنی در دوره کرتاسه متعلق به دوران دوم زمین شناسی رخ داده است. بعد ها تکامل در گیاهان و درختان باعث پدیدآمدن جنگل های پهن برگ شد. جنگل های پهن برگ در حدود 60 میلیون سال پیش یعنی در دوران سوم زمین شناسی به وجود آمدند. امروزه جنگل ها و درختان آنها در حال تکامل و تحول هستند و اگر انسان در طبیعت دخالت نداشته باشد این سیر تکامل همیشه ادامه خواهد داشت.

با شروع دوره یخچالی آب و هوای کره زمین رو به سردی رفت و انواع  جنگل های دنیا زیر یخ و برف مدفون گردید. با شروع این دوره جنگلهایی که در عرض های جغرافیایی بالاتر از 40 بودند از بین رفتند. لازم به ذکر است که جنگلهای شمال کشور ایران در این دوره یخچالی توسط یخچال ها مدفون نشده و سیر تکاملی خود را ادامه دادند.

با اتمام دوره یخبندان اقلیم کره زمین رو به گرمی نهاد و جنگل ها شروع به رشد و نمو کردند. تمامی جنگل های شمال آسیا، شمال آمریکا و جنگل های اروپا در این دوره به وجود امده و جنگل هایی جوان با قدمت 10 هزارسال می باشند.

جنگل های ایران به خصوص جنگل های نوار شمالی کشور قدمتی میلیونی داشته و بانک ژنتیکی مهمی محسوب می شوند .

بر مبنای تکامل و نمو جنگل های و تغییرات اقلیمی که اقلیم کل دنیا را با نسبت های مختلف دستخوش تغییر می کند انواع جنگل های دنیا به 5 نوع تقسیم می شوند در ادامه به شرح این جنگل ها از قطب شمال به سمت استوا خواهیم پرداخت.

جنگلهای سوزنی برگ مناطق سرد یکی از انواع جنگل های دنیا

به این نوع جنگل ها، جنگل های تایگا نیز گفته می شود و از مهمترین انواع جنگل های دنیا محسوب می شوند.   از ویژگی های مهم جنگل های سوزنی زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشد. عمده درختان این نوع جنگل کاج و صنوبر می باشند. بارش برف در جنگلهای نوع سوزنی فراوان و بیش از باران می باشد از این رو بر روی نوک درختان این جنگل ها همیشه برف وجود دارد. ویژگی مهم دیگری در  درختان سوزنی که ان را در یک طبقه از انواع جنگل های دنیا قرار می دهد همیشه سبز ماندن این جنگل ها می باشد. 

از مهمترین جنگل های سوزنی برگ می توان به جنگل های سیبری و جنگل کبک کانادا اشاره کرد. گونه های جانوری این جنگل ها  شامل جانورانی از جمله دارکوب‌، باز، موش، خرس، گربه وحشی می باشد. جنس چوب درختان این جنگل های از جمله چوب های مرغوب می باشد که باعث شده قطع درختان این نوع جنگل ها  فراگیر شده و منجر به نابودی پهنه وسیعی از این جنگل ها شود.

جنگلهای سوزنی برگ مناطق سرد یکی از انواع جنگل های دنیا

جنگلهای پهن برگ خزان كننده مناطق معتدله 

به این نوع جنگل ها، جنگل های سبز تابستانه نیز می گویند و عمده گونه درختی آنهاشامل راش و بلوط می باشد و از انواع جنگل های دنیا می باشند که در عرض های معتدل وجود دارند. این جنگل ها عموما دارای آب و هوای معتدل با دمای تقریبا 25 درجه می باشند.  از جمله جنگل های خزان کننده می توان به جنگل ها شمال شرق آسیا، غرب و مرکز اروپا و همچنین جنگل های شرق امریکاری شمالی اشاره کرد. جنگل های راش سوادکوه و جنگل های بلوط ایران از این نوع جنگل ها می باشند. 

سفرنتورک که در شبکه های اجتماعی با نام آژانس مسافرتی کاشت درخت شناخته میشود ، با برگزاری کمپین های سبز مانند "آژانس مسافرتی کاشت درخت" تصمیم گرفته است تا بخشی از درآمدش خودش را به کاشت درخت در ایران اختصاص دهد. با حمایت و اطلاع رسانی از این کمپین ها ، سهمی کوچک در سبزتر کردن ایران عزیزمان داشته باشیم.

جنگلهای پهن برگ خزان كننده مناطق معتدله

جنگلهای پهن برگ مناطق نیمه استوایی ( همیشه سبز و سبز بارانی )

این نوع جنگل ها یکی از مهمترین انواع جنگل های دنیا می باشند که عموما در شرق استرالیا به صورت انبوه گسترش دارند. به این نوع جنگل ها، جنگل های گندوانا نیز گفته می شود. در این جنگل ها گونه های نادر و کمیاب گیاهی و جانوری زیادی وجود دارد.  این جنگل ها در استرالیا درخت های اکالیپتوس دارند و در نواحی در اروپا درخت های بلوط دارند. جنگل های نیمه استوایی همواره یکی از گزینه های  گردشگران و علاقمندان به طبیعت می باشد

جنگلهای پهن برگ مناطق نیمه استوایی ( همیشه سبز و سبز بارانی )

جنگلهای پهن برگ مناطق استوایی ( همیشه سبز و سبز بارانی )

جنگل های همیشه سبز و سبز بارانی  در اطراف استوا پنجمین نوع از انواع جنگل های دنیا می باشند.  خصوصیات بارز این نوع جنگل ها داشتن  گیاهانی که همیشه سبز هستند، می باشند.  دمای این جنگل ها عموما بالا و گرم هستند و باران در طول سال  به صورت متناوب در آنها میبارد. بیش از دو پنجم  از  گونه ها گیاهی و حیوانی دنیا در این جنگلها زندگی می کنند.  پوشش گیاهی این جتگل ها عموما گیاهانی مانند خانواده آناناس،سرخس، خزه و نخل ها می باشد. گونه های جانوری نیز شامل  پرندگانی چون خفاش ها و تنوع حشرات و پستانداران می باشد. 

یادآور میشویم که سفرنتورک که در برخی شبکه های اجتماعی با نام "آژانس مسافرتی کاشت درخت" شناخته میشود ، تلاش کرده است تا با کاشت درخت و اهدا بخشی از درآمد خودش به این کار ، در سبز تر کردن کره زمین و مخصوصا کشورمان ایران ، نقشی موثر ایفا کند.

جنگلهای پهن برگ مناطق استوایی ( همیشه سبز و سبز بارانی )

اگر به جنگل ها علاقه دارید ، این مطالب را از دست ندهید :

نگاهی به جنگل های مهم و معروف ایران

گذری کوتاه بر وحشتناک ترین جنگل های دنیا

چشم اندازی بر جنگل های مهم و معروف دنیا

date_range شنبه 29 تیر 1398 remove_red_eye 570 بازدید favorite_border 0 chat 1
ثبت نظر
chat 1
سامان :

کشور ما هم جنگل های متنوعی داره ، منتها کسی به دادشون نمیرسه. ضمن اینکه این جنگل هایی که معرفی کردید ، خیلی هاشون رو نباید بدون تور لیدر واردشون شید ، چون ممکنه گم بشید یا جانوری نیشتون بزنه.