{{ctrl.notification}}

سفرنتورک ، همگام با حرکت جهانیِ جلوگیری از افزایش co2 و گازهای گلخانه ای و درختکاری

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش بلیط هواپیما و اتوبوس میباشد. برای خرید هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی / خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید و فهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.

سفرنتورک ، همگام با حرکت جهانیِ جلوگیری از افزایش  co2 و گازهای گلخانه ای و درختکاری

در این نوشتار ابتدا به این میپردازیم که پدیده گرمایش زمین چه میباشد و چرا ظهور این پدیده در سال های اخیر، باعث نگرانی محققان و  دولتمردان کشور های دنیا شده است. سپس راهکارهای ارائه شده را بررسی میکنیم و پیمان توافق پاریس را مختصر توضیح خواهیم داد . این مقاله با نام "کمک به درختکاری از طریق خرید بلیط هواپیما" برای موتورهای جست و جو علامت گذاری شده است.

گرمایش جهانی یا گرم شدن زمین نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای زمین شده‌است.  طی ۱۰۰ سال گذشته، کره زمین به‌طور غیرطبیعی حدود ۰٫۷۴ درجه سانتیگراد گرم‌تر شده است. دانشمندان معتقدند که دهه‌های پایانی قرن بیستم، گرم‌ترین سال‌های ۴۰۰ سال اخیر بوده‌است و ده مورد از گرم‌ترین سال‌های جهان تنها از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۰۷ به ثبت رسیده‌است. پیش بینی می شود  گرم‌شدن کره  زمین، در سال ۲۱۰۰ باعث خشکسالی شدید، گرمای سوزان و توفان‌های وحشتناک خواهد شد.

بر اساس نتایج علمی ناشی از مطالعه ده ها مدل اقلیمی و مشاهدات ثبت شده توسط صدها محقق در سطح جهان، این اتفاق نظر به وجود آماده است که تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش زمین  از تغییر تعادل طبیعی گازهای دارای اثر گلخانه ای در طبیعت ایجاد گشته است.

دانشمندان معتقدند با افزایش آگاهی‌های عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی،  افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل ها و درختان ، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد و سرانجام کشور ها به این نتیجه رسیدند که باید برای نجات زمین اقداماتی به عمل آورد و یکی از این اقدامات منجر به پیمان پاریس گردید.  توافق پاریس که با نام پیمان پاریس نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم و  در رابطه با کاستن انتشار گازهای گلخانه‌ای شکل گرفت.

متن توافق از سوی نمایندگان ۱۹۵ کشور در کنفرانس تغییر اقلیم ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و با اجماع و در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ تصویب شد.تا سال ۲۰۱۷،   ۱۹۵ کشور  این پیمان را امضا و ۱۴۷ کشور نیز آن را به تصویب مجلس خود رسانده‌اند. ایران نیز در تاریخ 22 آوریل سال 2016 این پیمان را امضا کرد و طی آن متعهد گردید تا 1.3 درصد از کل میزان کاهش گاز های گلخانه ای را که توافق نامه پاریس بدنبال آن است را به عهده گیرد. سایر کشور هایی که هنوز به این توافق نپیوسته اند تا سال 2020 این فرصت را دارند تا به این توافق نامه ملحق شوند.

 روح حاکم بر توافقنامه پاریس بر اساس لزوم اقدام مشترک برای حفظ افزایش دمای کره زمین حداکثر تا دو درجه نسبت به‌ پیش از انقلاب صنعتی از طریق کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. برای مثال از طریق بهینه کردن مصرف سوخت و استفاده از فناوری نوین قابل تحقق هست. 

بنابراین کشور ما ایران ، به عنوان یکی از امضا کنندگان این پیمان متعهد به مشارکت در این حرکت جهانی شده است ، پس این وظیفه یک به یک ما – به عنوان یک شهروند ایرانی -  میباشد تا مسئولیت پذیری خود را نسبت به این تعهد نشان دهیم و سهم خود را به کره زمین و نسل آینده ادا کنیم و از آنجائیکه درختکاری و  حفاظت از جنگل ها یکی از اصلی ترین روش های طبیعی جلوگیری از افزایش بی رویه گاز های گلخانه ای می باشد ، لذا سفرنتورک تصمیم گرفت تا "درختکاری" را به عنوان مسئولیت اجتماعی خود انتخاب کند و نقش کوچکی در  این حرکت بزرگ جهانی ایفا کند لذا  قسمتی از درآمد این مجموعه بطور مداوم صرف پروژه های درختکاری و توسعه فرهنگ درختکاری در کشورمان می گردد و کمپین های مختلفی در این زمینه در حال برگزاری می باشد. 

چنانچه به اطلاعات بیشتری در این زمینه احتیاج داشتید ، این مقاله ها را هم مرور کنید :

آیا میتوان با درختکاری ، افزایش co2 را مهار کرد؟

درختکاری ، بهترین راه مبارزه با افزایش co2 و گازهای گلخانه ای

گازهای گلخانه ای چیست و چرا باید جلوی افزایش آن را گرفت؟

لازم به ذکر است که این مقاله با نام "کمک به درختکاری از طریق خرید بلیط هواپیما" برای موتورهای جست و جو تگ گذاری شده است.

منابع :

توافق پاریس

توافقنامه پاریس؛ از شکل‌گیری تا الحا

 

 

date_range سه شنبه 25 تیر 1398 remove_red_eye 191 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0