{{ctrl.notification}}

صادرات چوب درخت و صنایع چوبی در چه کشورهایی ممنوع و در چه کشورهایی آزاد است؟

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش بلیط هواپیما و اتوبوس میباشد. برای خرید هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی / خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید و فهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.

در این نوشتار ، به شکل کوتاه و مختصر به نقش چوب در اقتصاد کشور های دنیا می پردازیم ، تاثیر این محصول را بر محیط زیست مرور میکنیم و در نهایت کمپین های سبز "خرید آنلاین بلیط هواپیما و درخت" و همچنین "خرید اینترنتی بلیط هواپیما و درخت" را که توسط سفرنتورک در حال اجرا است معرفی میکنیم. با ما همراه باشید.

صادرات چوب درخت و صنایع چوبی در چه کشورهایی ممنوع و در چه کشورهایی آزاد است؟

چوب مهمترین ماده خام در جهان است. استفاده از چوب تاریخچه ای بس طولانی دارد که به اولین سال های حضور بشر بر روی کره زمین بر می گردد. انسان ها از همان ابتدا از چوب برای ساخت سلاح شکار، ابزار کشاورزی و مصالح ساختمانی استفاده می کردند. در حال حاضر صنایع و تولیدات چوبی نقش ویژه ای در زندگی انسان ها بر عهده دارند و صادرات چوب بخش مهمی از تجارت بین المللی را به خود اختصاص داده است. به گونه ای که اقتصاد بسیاری از کشورها بر پایه چوب و جنگلداری بنا شده است. اما البته، در مقابل کشورهایی نیز وجود دارند که به دلایل مختلف اقتصادی، زیست محیطی و... صادرات چوب را ممنوع کرده اند.

 صادرات چوب و اقتصاد جوامع

چوب از جمله ارزشمندترین مواد صادراتی در جهان محسوب می شود. صنایع زیادی به چوب وابسته هستند. کشورهای بسیاری با تکیه بر صادرات چوب به اقتصاد خود رونق بخشیده اند و بخشی از پیشرفت های اقتصادی برخی از کشورها ارتباط مستقیمی با مصنوعات چوبی دارد. برای درک بهتر این مطلب بد نیست به دو کشور اشاره کنیم که در زمینه صادرات و واردات چوب برجسته هستند.
 سوئد در شمار بزرگترین کشورهای صادر کننده چوب جهان قرار دارد و از جنگل های وسیع و درختان فراوان برخوردار است. 60000 نفر به طور مستقیم و 200000 نفر به صورت غیرمستقیم در صنعت جنگلداری این کشور مشغول به کار هستند. در حال حاضر صنعت جنگلداری در این کشور از منظر اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی از وضعیت باثباتی برخوردار است.
همچنین چین به عنوان بزرگترین وارد کننده چوب خام در جهان، بخشی از موفقیت های اقتصادی خود را از طریق صنایع و تولیدات چوبی کسب کرده است. در حال حاضر محصولات چوبی این کشور در بازارهای مختلفی به فروش می رسد و مشتریان فراوانی دارد. علی رغم وفور مواد اولیه دیگری چون فلز، شیشه، پلاستیک و... چوب همواره جایگاهی بی جایگزین دارد و اهمیت نقش چوب در تجارت جهانی و اقتصاد جوامع انکار ناپذیر است.

به همین دلیل است که سفرنتورک با برگزاری کمپین های "خرید آنلاین بلیط هواپیما و درخت" و "خرید اینترنتی بلیط هواپیما و درخت" در تلاش آست تا با اهدا کردن بخشی از درآمد خود به کاشت نهال و درخت ، در حفظ و افزایش این منبع خدادادی -که همان چوب و یا بهتر است بگوئیم درخت میباشد -  نقشی موثر را ایفا کند.

صادرات چوب و اقتصاد جوامع

صاردات چوب و محیط زیست

  • اغلب کشورهای صادر کننده چوب به دلیل اهمیتی که برای صادرات چوب قائلند، همواره در پی اجرای برنامه هایی هستند تا این تجارت پرسود به صورت پایدار ادامه پیدا کند. بخشی از این برنامه ها به ارتباط بین صنایع چوبی و محیط زیست بر می گردد.
  • در حال حاضر همه به خوبی از اهمیت جنگل ها در حفظ محیط زیست آگاهی دارند. جنگل ها زیستگاه طبیعی حیوانات و حشرات هستند و حیات انواع گونه های جانوری به آن ها وابسته است. همچنین درختان از فرسایش خاک جلوگیری می کنند. با وجود درختان خاک کمتر با آب باران شسته شده و به درون رودخانه ها می ریزد. به این ترتیب جلوی آلوده شدن رودها و به خطر افتادن اکوسیستم آب ها گرفته می شود. خاک در مناطق بی درخت فشرده و متراکم می شود. فشردگی و عدم تخلخل در خاک باعث می شود آب کمتر به داخل آن نفوذ کند و احتمال وقوع سیل افزایش پیدا کند. 
  • امروزه به دلیل پیامدهای منفی زیادی که نابودی جنگل ها به همراه دارند، حساسیت ها در زمینه صنعت چوب افزایش پیدا کرده است. با این حال در مناطقی از جهان برداشت غیرقانونی و نادرست چوب ادامه دارد. برخی از واسطه های چوب خام بدون توجه به تخریب محیط زیست در تلاش برای فروش هر چه بیشتر چوب هستند. خریدار عمده چوب از این گروه ها و افراد، اغلب کشور چین است. در حقیقت ردپای چین در بسیاری از این برداشت های غیرقانونی که از جنگل های طبیعی صورت می گیرد دیده می شود. با این وجود گروه های حامی محیط زیست موفق شده اند برخی از فروشگاه های زنجیره ای در اروپا و آمریکای شمالی را وادار کنند تا استفاده و خرید محصولات چوبی کشور چین را که با چوب جنگل های قدیمی ساخته شده اند، محدود کنند.

صاردات چوب و محیط زیست

صادرات چوب درخت و صنایع چوبی در چه کشورهایی ممنوع و در چه کشورهایی آزاد است؟

ممنوعیت صادرات چوب در کشورهای مختلف به شیوه های گوناگونی اعمال می شود. برخی از کشورها صادرات چوب را به طور کامل ممنوع می کنند و برخی دیگر آن را در قالب قوانین و مقررات با محدودیت همراه می سازند. گاهی صادرات چوب به دلایل اقتصادی، سیاسی و یا زیست محیطی ممنوع می شود.

برای مثال کشورهای چین و برزیل صادرات چوب جنگل های طبیعی را ممنوع کرده اند. کامرون از 20 سال پیش صادرات بیش از 20 نوع چوب خاص را ممنوع اعلام کرده بود که البته اکنون صادرات این چوب ها را آزاد کرده است. نیکاراگوئه اجازه صادرات چوب های گرانبها را تنها با وجود مجوزهای خاص صادر می کند. بلاروس صادرات هر گونه چوبی را ممنوع کرده و در مقابل آلبانی محدودیتی در این زمینه اعمال نکرده است. کانادا به عنوان بزرگترین صادر کننده چوب در جهان، قوانین و مقررات خاصی را برای صادرات چوب در نظر گرفته و بر اساس آن ها عمل می کند. آمریکا صادرات چوب را با شروط و تبصره هایی همراه کرده و اوکراین از 2015 تا 10 سال بعد صادرات چوب خام را به طور کامل ممنوع اعلام کرده است.

 

منابع
Logging and Export Bans

China’s Appetite for Wood Takes a Heavy Toll on Forest

 

date_range یکشنبه 30 تیر 1398 remove_red_eye 542 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0