{{ctrl.notification}}

فقیر ترین و غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ داشتن جنگل و درخت

فقیر ترین و غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ داشتن جنگل و درخت

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش بلیط هواپیما و اتوبوس میباشد. برای خرید هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی / خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید و فهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.

 
در این مقاله به شکل کوتاه ، به معرفی کشورهای فقیر و ثروتمند دنیا از لحاظ داشتن جنگل و درخت میپردازیم . در ادامه به تلاش های بخشی از کشور ها و همچنین بی تفاوتی برخی دیگر نسبت به این موضوع اشاره خواهیم کرد و در نهایت کمپین "درختان و بلیط هواپیمایی" سفرنتورک را معرفی میکنیم. با ما همراه باشید.
فقیر ترین و غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ داشتن جنگل و درخت
 
بدون شک جنگل ها از مهمترین سرمایه های طبیعی هر کشوری به شمار می روند. در واقع جنگل و درخت سرمایه هایی جهانی هستند و همه باید از آن ها مراقبت کنند. علاوه بر استفاده های بی شماری که از درختان صورت می گیرد، نقش درختان در حفظ خاک، آب، حیات وحش و تعادل دمای محیط بسیار مهم است. از این رو توجه به آمارهای مربوط به پوشش گیاهی و جنگل ها در مناطق مختلف جهان بسیار اهمیت دارد.

توزیع جنگل و درخت در مناطق مختلف جهان

طبق آمارهای مربوط به سال 2010، 31 درصد از سطح کره زمین با جنگل و درخت پوشیده شده است. این حجم از جنگل به طور نامتوازن و نابرابر توزیع شده و به همین دلیل برخی از مناطق پوشیده از جنگل و درخت است و برخی دیگر عاری از هر گونه پوشش گیاهی است. همچنین مطابق با این داده ها 93 درصد از این جنگل ها به طور طبیعی پدید آمده اند و 7 درصد توسط انسان کاشته شده اند.
در میان قاره های جهان بیشترین سهم از جنگل به قاره اروپا اختصاص یافته است. دلیل این مسئله به وجود جنگل های عظیم روسیه بر می گردد. در واقع بیش از یک سوم از جنگل های کل جهان در کشور روسیه قرار دارد. داده های جهانی حاکی از این است که تغییرات پوشش های گیاهی با توجه به عوامل خطرساز طبیعی و فعالیت های انسان در حال وقوع است. فعالیت های آتشفشان ها و آتش سوزی های گسترده جنگل ها را تهدید می کند. ولی مهمتر از آن تغییراتی است که به دست انسان ها رخ می دهد. در آمریکای مرکزی، آمازون، کنگو و سواحل غربی آفریقا تغییرات ناشی از فعالیت های بشری با سرعت و شدت تمام جنگل ها را به سوی نابودی سوق می دهد. با این حال آگاهی افراد، گروه ها و دولت ها منجر به فعالیت های ترمیم و احیای جنگل ها شده است.
توزیع جنگل و درخت در مناطق مختلف جهان
به همین دلیل است که سفرنتورک تصمیم گرفت با برگزاری کمپین درختان و بلیط هواپیمایی به احیای جنگل ها و طبیعت ایران بپردازد . در این کمپین سفرنتورک بخشی از درآمد حاصل از فروش هر بلیط را به کاشت درخت در ایران اختصاص داده است. به این معنی که برای شرکت در این کمپین ، نیازی به پرداخت مبلغ بیشتری نیست ، بلکه صرفا با خرید بلیط هواپیما به قیمت روز ، میتوانید به کاشت درخت در ایران کمک کنید.

فقیر ترین و غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ داشتن جنگل و درخت

منطقه جنکلی به مکانی اطلاق می شود که با جنگل و درخت پوشیده شده است. فرقی نمی کند که این درختان به طور طبیعی پدید آمده باشند و یا به دست انسان کاشته شده باشند. کشورهای مختلف جهان از نظر دارا بودن جنگل و درخت در وضعیت یکسانی قرار ندارند. برخی از کشورها غنی از انواع پوشش های گیاهی اعم از درختان هستند و برخی دیگر از این نظر بسیار فقیر هستند. 
در حال حاضر و با توجه به آمارهای جهانی بالاترین درصد پوشش گیاهی نسبت به مساحت کل، به این کشورها اختصاص دارد:
• سورینام (98.33 %)
• میکرونزی (91.73 %)
• سیشل (89.38 %)
• ساموآی آمریکا (88.05 %)
با این که این کشورها از درصد بالایی از میزان جنگل و درخت برخوردارند ولی به دلیل مساحت اندک حجم کمی از جنگل های جهان را در خود جای داده اند.
اما از کشورهای دیگری که غنی از جنگل و درخت هستند می توان به فنلاند (73 درصد)، سوئد (69درصد)، ژاپن (68 درصد) و مالزی (67 درصد) اشاره کرد. 
 همچنین برخی از کشورهای فقیر از نظر دارا بودن جنگل و درخت از این قرار هستند:
• قطر،  سن مارینو،  گرینلند (0.00 %)
• عمان (0.01 %)
• مصر (0.07 %)
• لیبی (0.12 %)
علت اصلی این تفاوت بیشتر به آب و هوای منطقه و موقعیت جغرافیایی کشورها  بر می گردد، ولی قطعا رابطه انسان و طبیعت نیز در این زمینه تاثیرگذار است.
 

تلاش کشورها برای توسعه پوشش جنگل و درخت

از مدتی پیش تلاش برای نجات و احیای جنگل ها از جانب کشورهای زیادی آغاز شده است. همه این تلاش ها آن طور که باید با دستاوردهای مناسبی در جهت تقویت پوشش جنگل و درخت همراه نبوده اند. با این وجود تقویت پوشش جنگلی به قدری اهمیت دارد که باید این تلاش ها ادامه پیدا کند.
تلاش کشورها برای توسعه پوشش جنگل و درخت
ژاپن یکی از کشورهایی است که به خوبی زیان های ناشی از جنگل زدایی بی رویه را برطرف نموده است. 300 سال پیش جنگل های این کشور در موقعیت بحرانی قرار داشتند. ژاپن با مدیریت اصولی و توسعه درختکاری با این بحران مقابله کرد.  اکنون حدود 68 درصد از جنگل های ژاپن ترمیم شده اند و امکان استفاده از چوب این جنگل ها نیز وجود دارد. 
اما در عمان اتفاق دیگری رخ داده است. بعد از حذف جنگل ها در عمان دولت این کشور تلاش کرد تا حدودی جنگل ها را احیا کند. ولی از سال 1990 تاکنون درصد پوشش جنگل و درخت در این کشور در حدود رقم صفر باقی مانده است. دلیل این مسئله بیشتر به وجود منابع نفت و گاز این کشور بر می گردد. وجود این منابع و تمرکز بر توسعه صنعت پتروشیمی در عمان موجب شده تا این کشور کمتر به احیای جنگل ها بها بدهد.

منابع استفاده شده در این مقاله

 
date_range یکشنبه 30 تیر 1398 remove_red_eye 2069 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0