{{ctrl.notification}}

قدیمی ترین روش آبیاری درختان در دنیا

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش اینترنتی بلیط هواپیما و اتوبوس می باشد. برای خرید بلیط هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی/خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید وفهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.  

 

در این نوشتار به معرفی قدیمی ترین روش های آبیاری که بشر توانسته از آنها سر نخ هایی داشته باشید می پردازیم. این مقاله با عناوین "فروش بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری" و"خرید آنلاین بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری"  برای موتورهای جستجو علامت گذاری شده است.

قدیمی ترین روش آبیاری درختان در دنیا

آبیاری درختان از بدو شکل گیری کشاورزی در جهان همواره جز دغدغه های بشر بوده است. شاید بتوان ردپای قدیمی ترین روش آبیاری درختان در دنیا را در مصر باستان مشاهده کرد. در حدود شش هزار سال قبل از میلاد مسیح کشاورزان در حاشیه رود نیل از این رود پهناور کانال هایی را به سرتاسر باغات خود می کشیدند. مشابه این نوع از شبکه های آبرسانی را در بین النهرین و حدود 5500 سال قبل از میلاد مسیح نیز می توان جست و جو کرد. از جمله مبتکران روش های کاربردی برای آبیاری درختان در دنیا می توان به ایرانیان باستان اشاره کرد که در حدود 3000 سال قبل از میلاد در باغات خود برای آبیاری درختان شبکه های آبرسانی ایجاد کردند که از کارآمدی بالایی در زمان خود بهره میبرد.

شناسایی قدیمی ترین روش: گرچه روش های قدیمی آبیاری درختان که به آنها اشاره شد دارای تفاوت هایی است اما نقطه مشترک اکثر این روش ها شباهت آن ها به روش آبیاری غرقابی می باشد که با گذشت هزاران سال هر چند با تغییرات جزئی و نقد هایی که به این روش وارد است با این حال هنوز هم مورد استفاده ی برخی کشاورزان دنیا از جمله کشاورزان کشورمان می باشد.

آبیاری غرقابی: یک نام کلی برای گونه ای از قدیمی ترین روش های آبیاری می باشد که در آن لایه ای آب بر سطح خاک اطراف درختان تشکیل می شود. این روش خود به چند دسته تقسیم می گردد که در ادامه به دو مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. روش کرتی: در روش کرتی کشاورز زمین خود را به وسیله ی کانال های آبرسانی (کرت ها) به چند بخش چند متر مربعی تقسیم می کند که توسط کرت ها محصور شده است و به تدریج آب از این کرت ها به خاک بخش مجاور خود نفوذ می کند و همواره آن را مرطوب نگه می دارد. میزان نفوذ آب متناسب با جنس خاک و پهنای کرت است به گونه ای که در نقاطی که خاک نفوذپذیری بیشتری دارد، کرت ها را باریک تر میسازند. این روش کارآمدی بالایی در آبیاری درختان در خاک شور  یا آبیاری با آب شور دارد.

 2. روش سیلابی: از این روش بیشتر برای آبیاری درختان در زمین های فاقد حاصلخیزی و تخریب شده که ترجیحا دارای نفوذ پذیری بالا باشند استفاده میشود. ارزش این روش زمانی نمایان تر میشود که بدانیم کشاورزان در این روش از آب سیلاب نه تنها برای آبیاری باغات خود استفاده می کنند بلکه باعث هدایت آب سیلاب ها به سمت سفره های آب زیرزمینی نیز میشوند. امروزه این روش به صورت بسیار پیشرفته تر و با سازه های پیچیده تر صورت می پذیرد اما ایده ی اصلی و اولیه آن متعلق به چند هزار سال پیش می باشد.

شایان ذکر است که این مقاله با نام های "فروش بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری" و"خرید آنلاین بلیط هواپیما و مشارکت در درختکاری" برای موتورهای جست و جو تگ گذاری شده است.

بازده های تاریخی مهم در آبیاری درختان

بازده های تاریخی مهم در آبیاری درختان

 1. شش هزار سال قبل از میلاد: در این بازه بیشتر آبیاری در بین النهرین و نیل صورت میگرفت و آب سیلاب این رود ها با شبکه ای کانال مانند که به آن اندکی پرداختیم در سراسر زمین هدایت شده و دوباره به رود بر میگشت. در آن زمان قریب به اتفاق باغات و روستا ها در حاشیه رودخانه ها وجود داشتند.

 2. 3500 سال قبل از میلاد: در این بازه یک ابتکار تاریخی توسط مصری ها جهت پیشبینی سیلاب ها صورت گرفت که آن را نیلومتر (Nilometer)نامیدند. این طرح شامل چند میله عمودی در حاشیه رود و کانال های پلکانی میشد که با پیش بینی زمان سیلاب کشاورزان را آماده مقابله با آن می کرد و همچنین از سیلاب در جهت آبیاری باغات خود بهره می بردند.

 3. 3100 سال قبل از میلاد: در این زمان شاید بتوان گفت که اولین پروژه ی عظیم آبیاری تاریخ در مصر صورت گرفت که شامل احداث سد و کانال های عظیم میباشد و آب نیل را به دریاچه جدید موریس (Moeris) منتقل میکرد و بدین صورت کشاورزان بیشتری می توانستند به روش غرقابی سیلابی زمین های خود را آبیاری کنند.

 4. 2000 سال قبل از میلاد: مهم ترین اتفاقی که در این دوره افتاد، انتقال آب توسط لوله هایی از جنس سنگ بود که در روم باستان صورت گرفت.

 5. 1750سال قبل از میلاد: حمورابی پادشاه بابل اولین کسی بود که مقررات آب در پادشاهی خود را تأسیس و آب را سازمان دهی کرد. این مقررات به این شرح می باشند. الف) توزیع آب به تناسب بر اساس هکتار مزرعه. ب) مسئولیت کشاورزان در حفظ کانال در اموال خود. ج) مدیریت جمعی کانال توسط تمام کاربران.

همین روند طی سالیان طولانی ادامه یافت و نه تنها باعث تکامل روش غرقابی (قدیمی ترین روش آبیاری درختان) شد بلکه زمینه ساز به وجود آمدن روش های نوین و بسیار کارآمدتری نیز گردید.

کلام آخر: در این متن سعی کردیم شما را با قدیمی ترین روش آبیاری درختان و مزارع آشنا کنیم و اطلاعاتی از چگونگی این روش و خاستگاه آن در اختیارتان بگذاریم. گرچه روش ها و مکانیسم های پیشرفته ای جهت آبیاری مزارع به وجود آمده است اما هنوز هم تعداد باغات و مزارعی که از این روش باستانی جهت آبیاری مزارع خود بهره میگیرند کم نیستند.

 1. مقاله آبیاری سیلابی روشی مناسب جهت بهره برداری بهینه از سیلاب برای کاشت محصولات باغی و زراعی

 2. سایت اینترنتی http://www.irrigationmuseum.org

 3. سایت اینترنتی https://www.tarikhema.org

 4. بخش تحقیقات سازمان جهاد کشاورزی

 

date_range چهارشنبه 02 مرداد 1398 remove_red_eye 632 بازدید favorite_border 0 chat 1
ثبت نظر
chat 1
صابر :

چرا هر چی تکنولوژی قدیمی و معروف تو دنیا وجود داره ، از مصر اومده؟ این مصری ها واقعا نخبه بودن .