{{ctrl.notification}}

کشورهای صادرکننده چوب و وضعیت جنگل ها و درختان آنها

کشورهای صادرکننده چوب و وضعیت جنگل ها و درختان آنها

سفرنتورک ، سامانه مجاز فروش بلیط هواپیما و اتوبوس میباشد. برای خرید هواپیما با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه اصلی بروید و با انتخاب نوع مسیر (داخلی / خارجی) ، مبدا ، مقصد و تاریخ سفر ، جستجو نمائید و فهرستی از کل پرواز ها را مشاهده کنید.

همیشه و در طول تاریخ، چوب از مواد اصلی مورد استفاده انسان بوده است. هر اندازه که پیشرفت بشر بیشتر شد و تنوع تولیدات افزایش یافت، موارد استفاده از چوب نیز تنوع، گوناگونی و افزایش بیشتری پیدا کرد. به همین دلیل و از سالیان دور برخی از کشورها به عنوان صادرکننده چوب خام در وضعیت مناسبی قرار گرفتند. این کشورها با استفاده از سرمایه های طبیعی، رونق تازه ای به اقتصاد خود بخشیده و به درآمدهای بالایی دست یافتند. البته در این میان تنها کشورهایی موفق به ادامه این مسیر شدند که برنامه مناسبی برای استفاده اصولی و پایدار از منابع جنگلی خود اتخاذ کردند.

کشورهای صادرکننده چوب و وضعیت جنگل ها و درختان آنها

بزرگترین کشورهای صادرکننده چوب

بزرگترین کشورهای صادرکننده چوب عمدتا متعلق به قاره های اروپا و آمریکا هستند. دلیل این مسئله وجود جنگل های وسیع و پر درخت در این دو قاره است. آب و هوای شرجی و خاک حاصلخیز موجب شده که درصد بالایی از جنگل های کره زمین در این دو قاره واقع باشند. با این حال همه کشورهای پر درخت در این مناطق صادرکنندگان بزرگی در صنعت چوب به شمار نمی روند.

اگر بخواهیم کشورهای صادرکننده چوب را به ترتیب نام ببریم باید ابتدا از کشور کانادا آغاز کنیم. این کشور سالانه 31 میلیارد کیلوگرم چوب و فرآورده های مربوط به آن را صادر می کند. جایگاه دوم در میان کشورهای صادرکننده چوب به ایالات متحده آمریکا اختصاص دارد. این کشور حدود 19 میلیارد کیلوگرم چوب، ذغال چوب و انواع محصولات دیگر را به چین، کانادا، مکزیک و کشورهای دیگر صادر می کند. سوئد سومین کشور صادرکننده چوب در جهان است که هر سال صادرات حدود 18 میلیارد کیلوگرم چوب و فرآورده های آن را در برنامه های صادراتی خود جای داده است. پس از سوئد، فنلاند با 16 میلیارد کیلوگرم قرار دارد. 20 درصد از درآمد این کشور از طریق جنگلداری به دست می آید. روسیه و آلمان با 14 میلیارد کیلوگرم و برزیل با 11 میلیارد کیلوگرم در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند.
این کشورها با تکیه بر ذخایر جنگلی خود و در پیش گرفتن سیاست های مناسب جنگلداری صادرات خود را تداوم و توسعه بخشیده اند.

بزرگترین کشورهای صادرکننده چوب

 جنگل های کشورهای صادرکننده چوب

با این که کشورهای صادرکننده چوب اغلب از منابعی غنی از جنگل و درخت برخوردارند ولی همواره در بهره برداری از جنگل ها با احتیاط عمل می کنند. این کشورها با در پیش گرفتن سیاست جنگلداری پایدار موفق شده اند تا همزمان با افزایش صادرات چوب، بر حجم جنگل های خود بیافزایند. برای مثال فنلاند که از صادرکنندگان مطرح چوب به شمار می رود با حفظ چرخه کاشت و برداشت درخت توانسته است علاوه بر افزایش صادرات چوب حجم جنگل های خود را افزایش دهد. در حال حاضر حدود 75 درصد از زمین های این کشور تحت پوشش جنگل قرار دارد. 
بیش از 70 درصد از مساحت کشور سوئد نیز با جنگل پوشیده شده است.  سوئد به عنوان سومین کشور صادرکننده چوب، همه ساله اقدام به کاشت درختان جنگلی می کند و همواره برداشت کمتری نسبت به میزان کاشت درختان انجام می دهد.

از دیگر صادرکنندگان چوب باید به آمریکای شمالی اشاره کرد که 8 درصد از جنگل های جهان را در اختیار دارد. این کشور از 100 سال گذشته تا کنون تعداد درختان جنگلی خود را افزایش داده و با درختکاری توام با نظارت آسیب های ناشی از جنگل زدایی را برطرف نموده است. در حال حاضر این کشور در صادرات چوب بر روسیه پیشی گرفته است.

 جنگل های کشورهای صادرکننده چوب

سیاست جنگلداری پایدار در کشورهای صادرکننده چوب

  • با توجه به افزایش حجم جنگل ها در کشورهای مطرح صادرکننده چوب، می توان پی برد که سیاست جنگلداری پایدار تا چه میزان می تواند کارآمد باشد. استفاده از روش های جنگلداری نوین، نظارت کامل بر حجم جنگل ها و سازماندهی دقیق صنعت چوب موجب شده است تا علاوه بر حفظ پوشش گیاهی، بر رونق صنعت و صادرات چوب در این کشورها افزوده شود. با این حال در کنار همه این نکات مثبت، نگرانی هایی نیز وجود دارد.
  • برخی از کشورهای صادرکننده چوب، نگاهی عمدتا تجاری به جنگل ها دارند و بیشتر در پی توسعه صنایع چوبی هستند. برای مثال در سال های اخیر و در آمریکای شمالی مطابق با آمارهای فائو، رشد جنگل پیشرفت زیادی داشته است. ولی خطر کاهش تنوع پوشش گیاهی، محیط زیست این کشور را تهدید می کند. در واقع افزایش کاشت درختانی با بازده اقتصادی بیشتر موجب شده که تنوع پوشش گیاهی کاهش یافته و تعادل اکوسیستم تحت تاثیر قرار بگیرد. 
  • در مقابل برخی از کشورها با توجه به اصل احترام به محیط زیست و حراست از جنگل های قدیمی، منافع اقتصادی و محیط زیستی را توامان دنبال می کنند. فنلاند کشوری است که توانسته با اتکا به نگرش مثبت مردم نسبت به جنگل در این زمینه موفقیت های زیادی کسب کند.
  • باید این نکته را مد نظر داشت که گاه دولت ها به منافع اقتصادی بیشتر توجه دارند و مشارکت افراد و گروه ها در حمایت از درختکاری و محیط زیست لازم است.

ممکن است این مقالات را هم بپسندید

فقیر ترین و غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ داشتن جنگل و درخت

صادرات چوب درخت و صنایع چوبی در چه کشورهایی ممنوع و در چه کشورهایی آزاد است؟

جنگل های کشورهای صادر کننده چوب ، در حال افزایش است یا کاهش

منابع این مقاله

World Leaders In Wood Product Exports

Sweden's forests have doubled in size over the last 100 years

Forests – an integrated part of Finnish life

More trees than there were 100 years ago? It's true!

date_range یکشنبه 30 تیر 1398 remove_red_eye 3190 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0